Sağlıklı ve güvenli hacamatın adresi.

  • en
  • de
  • tr

KLİNİK ORTAMDA HİJYENİK HACAMAT

11 Ocak 2019      193 Okuma     

Κlinik ortam; Hacamat Kupa uygulamasında steril şartların sağlanabilmesi açısından çok önemli bir faktördür.
Uygulayıcının sağlık eğitimi almış olması ; anatomi bilgisi (organların ,damarların ve sinirlerin yerlerine hakim olması açısından) , sterilizasyon ve dezenfeksiyonu bilmesi (kanla bulaşan hastalıkların bulaşmaması açısından) , ehli sünnet ve mütedeyyin olması,  hacamat takvimine riayet ediyor olması, klinik ortamda çalışıyor olması, tek kullanımlık kupa kullanıyor olması,steril bistüri kullanıyor olması, hacamat noktalarına ,çizme derinliğine ve kan , vakum miktarına dikkat etmesi ,akupunktur, bioenerji ve nebevi tıp ilimlerine vakıf olması önemlidir.

Uygulama süresi
Acele ile yapılan hacamatlar etkisiz kalmaktadır, toksin ve ağır metalleri hacamat noktasına tam toplamadan yapılan hacamatlar sonuç vermez.Kupa vurulduktan sonra hastanın durumuna göre yeteri kadar bekledikten sonra hacamat yapmak gerekir ki hastalık yapan atıl kan tam alınabilsin.

Kupaların tek kullanımlık olması ve steril bistüri kullanılması önemlidir.
Hacamat kupaları tek kullanımlık olmalıdır.Aynı kupa ile farklı kişilere yapılan hacamatta, kupalar ne kadar temizlenirse temizlensin, kanla bulaşan hastalıkların geçme riski yüksektir.Steril olmayan jilet gibi malzemelerde tetanoz riski vardır.Mutlaka steril bistüri kullanmak gerekir.

Klinik Ortam…
Ortamın temiz olması önemlidir.
Ev ortamında yapılan hacamat  risklidir… Hastanın temas ettiği tüm yüzeyler  uygulamadan sonra dezenfekte edilebilir olmalıdır. Sedye, sandalye ve yerlerin her tedaviden sonra  yüzey dezenfektanı ile dezenfekte edilmesi gereklidir..Hacamat uygulaması sırasında deri bütünlüğü bozulmakta olup,deri; mikroorganizmaların vücuda girdiği kapı durumuna gelmektedir.Hacamat uygulayan kişiler mutlaka sağlık eğitimi almış olmalı ;sterilizasyon ve dezenfeksiyon kurallarını iyi bilmelidir. Aksi takdirde kanla bulaşan Aıds (hıv),tetanoz,hepatit b ve hepatit c gibi ağır hastalıkların bulaşma riski yüksektir.  Hacamat takvimine riayet edilmeli…
Hacamat uygulamasında ayın pozisyonu önemlidir. Hicri takvime göre 15-25 tarihleri arası yapılacak hacamat şifaya vesile olmaktadır. Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri hacamat yapılmaması ile ilgili hadislere riayet edilmeli ve uygulama yapılmamalıdır.

Uygulanacak kupa sayısı ve kan miktarında aşırıya gitmek hastalığa sebeptir.
Kupa bazlı fiyatlandırma yapan haccamların, şov yaparcasına onlarca kupa vurduğunu , derin çiziklerle ve fazla vakumla avuç avuç kan aldığını görmekteyiz.Gereğinden fazla vurulan kupalar ve yüksek vakumla derin çiziklerle kan çekmek ,temiz kanı aldığından hastalığa sebep olabilmektedir. Aslında hastanın durumuna göre uygun noktalara uygun sayıda kupa vurmak ve derin olmayan çiziklerden , belli bir basınçla normal miktarda kan çekmek gerekmektedir.

Uygulama noktaları
Haccam ehli sünnet olmalı, hadislerde yasaklanmış noktalardan yapmamalıdır. Kafadaki bıngıldak noktası ve ense boşluğu gibi yasak noktalardan  hacamat yaptırmayınız. ((Hadisi şerif :Başın çukurundan hacamat olmak unutkanlığa sebep olur.) [Deylemi])

Kesilerin derinliği
Birçok haccamın, kesileri gereksiz yere derin attığını ve kalıcı izler bıraktıklarını görmekteyiz. Kesileri derin atmak yukarıda belirttiğimiz gibi temiz kanın çekilmesine dolayısıyla sıhhate değil hastalığa sebep olabilmektedir.

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 - Powered By Yasin DEMİRHAN