Sağlıklı ve güvenli hacamatın adresi.

  • en
  • de
  • tr

Hacamat Takvimi

06 Ocak 2019      1160 Okuma     

  Hacamat ihtiyaç ve Hastalık tedavisi durumunda HER ZAMAN YAPILIR; özellikle Tansiyon yükselmiş ise , baş ağrısı, bel ağrısı varsa illada hicri takvime uygun günü beklemek hastaya eziyet olur.

Ama Hacamat uygulamasının en faydalı olduğu belli zamanlar vardır.

Bu günler mevsim olarak, Ay (hicri) olarak ve haftanın günleri açısından hem tıbbi hem de dini yönünü vardır.

Mevsim olarak Hacamat;

Mevsim olarak yılın 12 ayı istenildiği ve gerekli olduğu durumlarda yaptırılır.

Hacamat’ın en faydalı olduğu mevsim ilkbahar ve sonbahar’da yapılan hacamat’tır.

Ömründe hiç hacamat yaptırmamış bir kimse daha faydalı diye uygun olan hacamat mevsimini veya hicri takvime göre daha uygun günü beklemek yerine ilk fırsatta yaptırması daha uygundur.

Sıcaklar bastırdığında yaz aylarında özellikle sıcak memleketlerde ikamet edenlere hacamat çok tavsiye edilir.

Hem sıcak memleket’te ikamet edip hem de yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunanlar sadece yaz aylarında 2 kez yaptırsalar yeridir.

Kış aylarında yapılan hacamat ise bilhassa grip, nezle, soğuk algınlığı gibi bağışıklık sistemi zayıf veya stresli ortamlarda çalışanların sık sık yakalandığı kış hastalıklarına karşı en iyi korumayı sağlar.

Ay (Hicri) olarak Hacamat

En faydalı günler hicri 17, 19, ve 21. günlerdir. Bu günlere sünnet olan, herkese tavsiye edilen hacamat günleri denir.

Zira Rasulallah Efendimiz (SAV) imkan doğrultusunda hicri 17,19, ve 21’i tercih etmiştir, lakin ihtiyaç durumunda bu zamanlar haricinde de yaptırmıştır.

Tıbbın dehası İbn-i   Sina Hazretleri El Kanun Fıt Tıbb (Tıbbın Kanunu) adlı eserinde ‘Çok acil bir durum yok ise hicri 25’inden sonra ve 5’inden önce Hacamat yapılmamasını tavsiye eder.‘

Ayın kendi yörüngesi üzerindeki çeşitli konumlarına göre denizlerde hatta karalarda ve atmosferde medcezir olayının meydana geldiği, bunun da yeni ay ve dolunay dönemlerinde en yüksek seviyeye ulaştığı bilinmektedir.

Günümüzde yapılan bazı araştırmalar ayın insan vücudu üzerinde benzer etkiler meydana getridiğini, dolunay günlerinde vücuttaki hormon ve sıvı dengesinde değişmeler görüldüğünü kadınlardaki doğum ve adet görme kanamalarının daha şiddetli olduğunu ortaya koymuştur.

Ayın çekim gücü göz ardı edilecek bir faktör değildir. Ayın büyük olduğu dolunay zamanında çekim gücü artışı nedeni ile denizler kabarır, asabiyet kavga gürültü, yaralanma, aile içi kavgalar hep bu döneme rast gelir, hatta beyin bile kafatası içinde çapta 1-3 mm genişlik itibari ile 1 cm büyür.

Bu sebeple Hacamat’ı dolunayın çekim kuvvetinden faydalanmak amaçlı hicri ayın 10’undan sonra veya 25’inden önce yaptırmak faydasını arttırır.

Çarşamba cuma ve cumartesi hacamatın uygun olmadığı günlerdir.

Salı pazartesi perşembe ve pazar günleri hacamat için uygun günlerdir.

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 - Powered By Yasin DEMİRHAN