Sağlıklı ve güvenli hacamatın adresi.

  • en
  • de
  • tr

Hacamat Noktaları Nerelerdir ?

11 Ocak 2019      345 Okuma      , , , ,

hacamat, hacamat noktaları, hacamat'ın püf noktaları

‘Hacamat Noktaları’ hakkındaki bilgiler eski İslami kitaplar ve yabancı literatürler taranmış ve bize gelen hastaların istastistiki bilgileri de ilave edilerek her bir noktanın hangi hastalıklara faydalı olduğu kısaca hasedilmiştir.

Bu noktalar sadece genele yöneliktir. Eğer bir hastada birden fazla hastalık mevcut olup ‘ben şu noktadan hacamat yaptırdım fakat iyileşmedim’ demesi yanlış olur, zira ilk hastalık ana nedeni bulunmalıdır.

Hacamat, hastalık tedavisinde çok büyük yardımcıdır.Bazı hastalıklara çok faydalı bazı hastalıklar içinse faydalı fakat diğer doğal tedavi yöntemleriyle desteklenmesi gerekir.

Şimdi kisaca hacamat noktalarından bahsedelim;

Kafa Arka Hacamatı

Kafa arkasından yapılan Hacamat özellikle dikkat eksikliği ve unutkanlık için faydalıdır.

Dikkat eksikliği olan kişiler, yaptığı işe konsantre olamayanalar, eline kitap aldığında gözler yazıyı okuduğu halde kafası başka yerde olanlar için kafa arkası hacamatı çok idealdir.

Özelliklikler yeni nesil çocuklarda var olan hiperaktiflik ve dikkat dağınıklığı için hacamat vazgeçilmez bir tedavi yöntemidir.

Kulak Arkası Hacamatı

Kulak arkasından iki adet akapunktur noktası geçer.

Kulak arkası direk olarak beyinde görme lobunun olduğu noktadır.Bu noktadan yapılan hacamat görme sinirlerin uyarır, gözde kızarıklık, yaşarma hipermetrop ve miyop için çok faydalıdır. Retina tıkanıklığı olanlar için mutlaka buradan hacamat gereklidir.

Migren hastaları için kulak arkası vazgeçilmez en önemli noktadır.

Şafak Yanları

GB8 noktadan yapılan hacamat göz sinirlerini uyarır, retina tabakasını ve sinirlerini güçlendirir.

İlk defa kafadan hacamat yaptıranlarda bu nokta genelde tıkalıdır. 2. veya 3. hacamat’tan sonra bu nokta açılır.

Şakak yanı (ST7) hacamat göz altı torbalanmalara karşı ve kırışıkları azaltmada çok etkilidir.

Alından Hacamat

Çok faydalı bir nokta olup başta dikkat dağınıklığı konsantre olamama gibi rahatsızlıklara iyi gelir. DU18 ile aynı anda yapılırsa faydası artar. İki kaşın hemen üstünde olan bu nokta için İbn-i Sina Hazretleri kişinin idrak ve anlayış kapasitesinin burada olduğundan bahseder.

Bu noktadan Hacamat yaptırmadan önce kişi asgari 5-7 seans hacamat yaptırmış ve kanı toksik maddelerden arınmış olmalıdır.

Alın Üstü Hacamat

Bu nokta Hipofiz bezeleri sinirlerini uyarmada etkilidir.

Dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon eksikliğine iyi gelir.

Alın hacamatında oldığu gibi idrak ve muhakeme yeteneğini arttırır.

Sinüzit tedavisine çok faydalıdır.

Governing (Vali Noktası) Tepe Çakra Noktası

Akupunktur ilmine göre DU20 noktası (Bıngıldak Değil) hemen 1-2 cm kafanın arkasına doğru; bu noktadan yapılan hacamatın faydaları saymakla bitmez.

Doğu tıbbında tepe veya taç çarka olarak geçen, akupunktur ilminde ise governing point yani yönetim merkezi Vali Noktası diye geçer.

İlk defa kafadan Hacamat yaptıranlarda bu noktadan genelde siyaha yakın çamursu maddeler, ağır metaller gelir. Tam bir temizlik için özellikle kronik hastalık tedavisinde tek seans yetmeyebilir. Gerekirse birer ay ara ile iki veya üç-dört seans daha faydalıdır.

Sırt Hacamatı

Sırt bölgesi hacamat yapılacak en geniş bölgedir.

Kuyruk sokumundan 7. omur kemiğine kadar istenilen her noktadan Hacamat yaptırmak mümkündür.

7. omur (boyun öne eğildiğinde ensedeki en son çıkıntı kemik) olduğu noktadan, hacamat beyincik sinirlerini uyarır, baş ağrısına ve yüksek tansiyona faydalıdır.

En önemli sırt hacamat noktaları kuyruk sokumu, Kahil (Kürek kemiği altı ile 7. omur arasının tam orta noktası) kalp arkası, karaciğer arkası hacamat çok faydalı noktalardan sadece bir kaçıdır.

Sırttan kalp arkasından kahil noktası ve iki kürek kemiği omuriliğin az solundan yapılan hacamat kalp hastalarına, damar tıkanıklığı ve kalp yetmezliği olanlara iyi gelir.

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 - Powered By Yasin DEMİRHAN