Sağlıklı ve güvenli hacamatın adresi.

  • en
  • de
  • tr

Dünya’da Hacamat

06 Ocak 2019      163 Okuma

Dünya’da Hacamat
İran; Hacamat konusunda tıbbi bilimsel araştırmalar en çok İran’da yapılmaktadır.

İran’da Kermenşah Üniversitesi Tıp

Fakültesi hacamat hakkında ve hacamat ile hastalık tedavisi hakkında en yoğun çalışma yapan kurumdur.

Dr. Ali Rıza Ahmedi, Khosro Farhadi, Dr Reza Muhammedi bu kurum ile birlikte hacamat konusunda faal olarak çalışma yapan doktorlardır.

Abd; İnanmak zor gelebilir ama 1600-1850 yılları arasında Hacamat ile tedavinin gelişmesine ; bilimsel verileri istatiksel hale getirip hastalık tedavi etmede, Hacamat için kullanılan ve şu an 2000’li yıllarda kullandığımız modern kupalara çok benzeyen Kupa Çekme Setlerini icat eden ülke Abd’dir.

Abd’nde hacamat ülkeye göç eden göçmenler tarafından ağırlıklı olarak 16. yy ve 17. yy arasında yoğun olarak, hemen her tür hastalığın tedavisinde ilk tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır. Amerika bu konuda uzman hacamatçılar (Cupping Terapist) yetiştirmiştir. Thomas Mapleson 1833 yılında ‘A Treatise on the Art of Cupping’ adlı kitabı yazmış ve bir çok hastalığın tedavisinde hacamat yöntemini kullanmıştır. Mapleson bir çok hastalığın özellikler baş ağrısı, vertigo, kulak çınlaması, epilepsi, eklem romatizması, eklem ağrıları, bel ağrıları tedavisinde Hacamat ile tedavinin mümkün olduğu ve sistematik olarak nasıl yapılması gerektiğini kitabında anlatmıştır.

1834 yıllarında ‘The boston Medical Surgery’ adlı dergide yine hacamat hakkında hacamat hakkında bir çok makale kullanılmıştır.

ABD’de hacamat 1900’lü yıllara kadar yoğun olarak kullanılmış fakat çok güçlü ilaç firmalarının lobicilik faaliyetlerine yenik düşmüş ve ABD halkına ilaç firmaları sentetik ilaçları modern ilaç olarak tanıtmış Hacamatı ise aynı ülkemizde oduğu gibi çağ dışı uygulama olduğunu empoze ederek unutturmuştur.

İngiltere; Son yıllarda İngiltere’de ikamet eden müslüman doktorların çabalarıyla bir çok dernekler kurulmuş olup gerek Müslüman gerek ingiliz halkından insanlar İngiltere’de Hacamat’a karşı yoğun ilgi göstermeye başlamıştır.

Yine İngiltere’de Müslüman bir doktor olan Kaleem Ullah University of East Anglia (Doğu Anglia Üniversitesi), Dr. Ahmed Younis Londra St. Georges Üniversitesinde akademik düzeyde araştırmalar yapmaktadır.

Almanya; Almanya’da daha çok ‘Das Schröpfen’ olarak bilinen kuru kansız hacamat uygulanmaktadır. Almanya sağlık bakanlaığı Hacamat’a tıp fakültesi mezunu olmak ve profesyonel bir kurumdan Hacamat eğitimi almış olmak şartı ile klinik ortamda Hacamat yapmalarına izin vermektedir.

Suudi Arabistan; Suudi Arabistan islami bir devlet olmasına rağmen Hacamat henüz tam olarak yasal değil. Hala kim nasıl yapmalı onu tartışıyorlar. 1 Haftada öğrenilmesi mümkün olan Hacamat’ı 6 ay gibi zorunlu eğitimden geçme sadece doktor veya tıp eğitimi almış kişiler yapabilir gibi uygulamayı zorlaştırıcı tedbirler üzerinde çalışıyorlar.

Rusya; 1675 yılında Rusya’da kolera salgını olduğunda salgın hastalığın etkisini azaltmak ve hastaların bağışıklık sistemini güçlendirme amaçlı Hacamat tedavisinden yararlanılmıştır.

Malezya; Çoğunluğunu Hristiyan ve Müslümanların oluşturduğu Malezya’da bir çok eyalette Hacamat klinik ortamda uygulanmaktadır.

Tagged dünyada hacamat, hacamat, hacamat hangi ülkelerde yapılır, hacamat nedir?, hacamat tarihi, hacamat’ın gelişimi

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 - Powered By Yasin DEMİRHAN